Download free "Tarih günümüzde gizli ve biz tarihin başlangıcında gizliyiz" by EPUB, MOBI, PDF, TXT, Kindle


Tarih günümüzde gizli ve biz tarihin başlangıcında gizliyiz
Free Find Ebook The book was published in
Language: Turkish

Book description:

Edition description:
1. baskı. of "Tarih günümüzde gizli ve biz tarihin başlangıcında gizliyiz".
Publisher: Turkey.
Date: 2000.
Place: Aksaray, İstanbul
Number of pages: 438
Language: Turkish

Belonged to:
"Yaşam perspektifleri dizisi ;" serie.


This book describes the following items:

Kurds., Kurds > Turkey > Ethnic Identity., Turkey > Ethnic Relations., Turkey

More about this book:

Kürt yaşamı zafer kazanıyor!Büyük bir güvenle ve çok kapsamlı bir özgürlük birikimi oluştu.Ben ülkemi arıyorum.Ben tarihimi arıyorum.Ben kaybettiğim sevgilerimi arıyorum.Ben artık yaşamak istiyorum.Her şey nefes nefese kurtuluyor. Her şey biraz da an be an yıkılıyor ve yeniden yaratılıyor.Geniş zamanlardan, kısa zamanlardan, geniş soluklardan bahsetmiyoruz, kısa soluklardan bahsediyoruz.Çok kısa bir zamana sığan yılların dökümünden bahsediyoruz. Bu bir nevi yüzyıllarda yitirilmiş bir yaşamın, evrende genişleyen ve dolayısıyla değerlerin çekirdekleşmesi için büyük bir hızla yoğunlaşmasına benzer.Yoğunlaşma, bulutlaşma, yağmurlaşma ve sıcak sıcak düşme.Bu Kürdistan'da yaşam kanunu oluyor.

More about the author(s):

Abdullah Öcalan was born in 4 April 1949
Abdullah Öcalan was the leader of a Kurdish revolutionary party, the PKK. He was eventually kidnapped while abroad in 1999, and has been in solitary confinement in Imrali Island Prison, Turkey ever since.Since his imprisonment, Ocalan has written extensively on Middle Eastern and Kurdish history. With his books he has significantly influenced the course of Kurdish politics in the last two decades.He argues for the concepts of Democratic Autonomy and Democratic Confederalism that are considered an alternative to a Kurdish nation-state.From 2009-2011, the Turkish state held negotiations with him about a solution of the Kurdish Question.

Find and Load Ebook Tarih günümüzde gizli ve biz tarihin başlangıcında gizliyiz

The Free EPUB Books service executes searching for the e-book "Tarih günümüzde gizli ve biz tarihin başlangıcında gizliyiz" to provide you with the opportunity to download it for free. Click the appropriate button to start searching the book to get it in the format you are interested in.

File size: about 2.1 mb, download time: about 1 min.
If you are the author or copyright holder and you intend to warn us about possible copyright infringement, you can use our contact form.
More links about related themes: , , , , , , ,